از منظر کارشناسی انواع بدنه خودروها اشکال مختلفی دارد بدنه خودرو یا اتاق خودرو بخش بیرونی و قابل مشاهده خودرو است.

معمولاً ساختار بدنه اتومبیل (Body Style) به کلاس اتومبیل ، ابعاد اتومبیل ، قیمت و شرایط محیطی وابسته‌ است. به عنوان مثال اتومبیل‌های ۴*۴ برای جاده‌های کوهستانی و اتومبیل‌های کوپه برای حرکت در جاده‌های معمولی مناسب هستند.

شاسی‌بلند (SUV)

ترکیبی از خودروهای Off-Road و ۴WD هستند. تولید SUVها افزایش یافته و دارای امکانات رفاهی و قابلیت‌های رانندگی بهتری هستند . مرسدس بنزهای کلاس ML , G , GL جز گروهٔ SUV محسوب می‌شوند.

کوپه (Coupé)

خودرویی همراه دو در با ظرفیت ۲ یا ۴ سرنشین است. تفاوت کوپه با سدان  در طول در جلو، ارتفاع سقف و مقدار فضای سرنشینان عقب است. در خودروی کوپه، طول در بیشتر و ارتفاع سقف و فضای سرنشینان عقب کم‌تر میباشد .

هاچ بک (Hatchback)

در خودروی‌ هاچ بک، در عقب شامل شیشهٔ عقب هم می‌شود که با باز کردن این در به یک صندوق بار کوچک می‌توان دسترسی پیدا کرد، اتومبیل‌های هاچ بک دارای ۲ یا ۴ در هستند که معمولاً با به حساب آوردن در عقب، هاچ بک‌ها در دو نوع ۳ در و ۵ در قرار می‌گیرند.

سدان (Sedan)

متداول‌ترین نوع خودرو سدان میباشد . سدان‌ها دارای ظرفیت بیش از ۴ سرنشین هستندو دارای ۴ در هستند، سدانها انواع مختلفی دارند که از نظر طول و عرض و ابعاد با یکدیگر فرق دارند .

کروک

به خودروهایی اطلاق میشود که سقف متحرک با قابلیت جمع شدن دارند . اینگونه خودروها را معمولا با نام تجاری رودستر نیز میشناسند . سقف این خودروها معمولا جنسی مشابه برزنت دارد ، البته مدل‌هایی با سقف چند تکه هماهنگ با جنس بدنه نیز وجود دارد.

وانت

وانت به خودروهایی گفته میشود با بدنه باری و شکل و شمایلی نزدیک به سدان‌ ، این خودروها علاوه بر کابین حمل افراد، قسمت تحتانی باری دارد که با توجه به ابعاد مختلف خود می‌توانند بارهای مختلف را حمل کنند.

برای مشاهده و مقایسه خودروها بر اساس انواع بدنه خودروها به مرجع اطلاعات خودروی کارینا مراجعه نمائید.

برای کارشناسی انواع بدنه خودروها هنگام خرید به سامانه درخواست کارشناسی خودرو کارینا مراجعه نمائید.